Historia
1945
W lutym działacze Ruchu Spółdzielczego w Praszce zaczęli organizować spółdzielnię. Działali na terenie Przedmościa, Strojca, Kowali, Skotnicy, Wierzbia, Brzezin, Gany, Wygiełdowa i Szyszkowa. Już w marcu – pod nazwą Gminna Spółdzielnia „Samopomoc Chłopska” Kowale z siedzibą w Praszce – spółdzielnia zaczęła funkcjonować już jako organizacja prawna. Chęć uczestniczenia w spółdzielni zgłosiło ok. tysiąca osób
1948
Powojenne czasy były bardzo trudne. Brakowało odpowiedniej kadry, pomieszczeń, urządzeń technicznych, czy transportu. Jednak dzięki ofiarnej pracy działaczy i personelu sklepowego działalność Spółdzielni rozwijała się. W grudniu doszło do unifikacji – połączenie Gminnej Spółdzielni „Samopomoc Chłopska” Kowale z siedzibą w Praszce ze Spółdzielnią Spożywców „Zgoda”, która także działała w Praszce.
1957
w Praszce znów działały dwa organizmy spółdzielcze: Gminna Spółdzielnia „Samopomoc Chłopska” Kowale z siedzibą w Praszce oraz Miejska Spółdzielnia Zaopatrzenia i Zbytu w Praszce.
1970
w konsekwencji wydarzeń grudniowych nastąpiła modyfikacja strategii polityki rolnej w Polsce, w tym również w stosunku do spółdzielczości. Doszło do liberalizacji przepisów statutowych, w wyniku czego zaproponowano zorganizowanie spółdzielni o niewielkim stopniu uspołecznienia środków i procesów produkcji.
1971
1 stycznia do Gminnej Spółdzielni „Samopomoc Chłopska” przyłączono Spółdzielnię „Samopomoc Chłopska” w Ożarowie. Włączono kierownictwo i działalność finansowo-księgową do Spółdzielni w Praszce, a na terenie spółdzielni w Ożarowie utworzono bazę handlowo skupową.